Jaki klimatyzator pokojowy kupić? – poradnik zakupowy

Wybierając klimatyzator pokojowy oczekujemy od niego utrzymania komfortowych warunków powietrza w pomieszczeniu, mianowicie chłodzenia i osuszania latem, zaś w okresach przejściowych dogrzewania. Jednocześnie niezwykle ważne jest by powietrze to było odpowiedniej jakości, dlatego ze względów higienicznych klimatyzatory powinny także efektywnie filtrować powietrze.

Temperatura i wilgotność pracy

Klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortowej temperatury i wilgotności, optymalny klimatyzator powinien zapewnić regulację temperatury od 18 do 30°C z możliwością regulacji co 1°C, oraz automatyczną kontrolę wysokości temperatury pomieszczenia, w którym się znajduje – dzięki czujnikowi temperatury wbudowanemu w obudowę urządzenia lub w pilocie. Poczucie komfortu zapewnia użytkownikowi wilgotność utrzymana na poziomie w granicach 40–60 proc. Zbyt suche powietrze, zwłaszcza w okresie zimowym gdzie powietrze jest dogrzewane a pomieszczenia nie są wietrzone – może spaść do 20 proc., a to z kolei powoduje uczucie suchości w ustach i nosie. W okresie letnim wilgotność osiąga największe wartości, zbyt duża ilość pary wodnej w powietrzu powoduje osiadanie się wilgoci na ścianie i oknach.

Przed zakupem klimatyzatora – na co zwrócić uwagę?

Klimatyzatory nie jest urządzeniem tanim, na rynku znajdziemy wiele urządzeń dostępnych w rożnych wariantach cenowych, z podziałem na monoblokowe i typu split. Bez względu na rodzaj, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami pracy, aby uzyskać jak najlepszą wydajność klimatyzatora, w stosunku do naszej ceny.

Dobór mocy klimatyzatora

Na rynku dostępne są urządzenia pełniące różne funkcje, można je podzielić na: chłodzące, wykorzystywane jedynie w okresach wysokich temperatur, oraz chłodząco-grzewcze, służące do całorocznego utrzymywania temperatury powietrza w pomieszczeniu. Moc klimatyzatora nie powinna być zbyt mała, wtedy urządzenie nie osiągnie swoje sprawności i nie schłodzi powietrza do żądanej temperatury. Zbyt duża moc w stosunku do naszych potrzeb obciąży niepotrzebnie nasz portfel, a jego możliwości nie zostaną wykorzystane, W klimatyzatorach o dużej mocy często włącza i wyłącza się sprężarka, co obniża jej sprawność.

Moc klimatyzatora powinna być tak dobrana, by zbilansować zyski ciepła w pomieszczeniu. W przypadku projektowania złożonych sieci, producenci i dystrybutorzy oferują aplikacje i programy pozwalające na dokładny dobór urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych wraz z osprzętem. W uproszonych metodach uwzględniamy np. powierzchnię pomieszczenia – ogólnie przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu około 10m2 pomieszczenia.

Ogrzewanie domu powietrzną pompą ciepła

Poziom hałasu

Włączony klimatyzator pokojowy hałasuje, wybierając urządzenie warto zwrócić uwagę na poziom hałasu jaki generuje dany model. Na tle cenowym cichsze klimatyzatory o porównywalnej mocy są droższe, w przypadku urządzeń instalowanych w sypialniach, bądź w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy ma to duże znaczenie. W urządzeniach typu split – najpopularniejszych w domach jednorodzinnych jednostka zewnętrzna ze sprężarką usytuowana jest na zewnątrz, dzięki czemu praca instalacji jest najmniej uciążliwa. Obecnie na rynku kupimy urządzenia emitujące hałas do 20 dB, z zachowaniem wysokiej klasy energetycznej (klasa A). Informacja dla dociekliwych – warto sprawdzić z jakich odległości producent zmierzył emisję hałasu (zgodnie z normami powinno być nie dalej niż 1 m od obudowy), warto sprawdzić którego biegu pracy klimatyzatora dotyczy poziom hałasu.

1_WAR1_4461700_1_

Zdj. 1. Klimatyzator może być wyposażony w wiele dodatkowych i bardzo przydatnych funkcji

Klimatyzator konwencjonalny czy inwerter?

W klimatyzatorach konwencjonalnych możliwa jest jedynie regulacja temperatury trybem włącz/wyłącz. Przy częściowym obciążeniu urządzenie z taka regulacją pracuje z niską efektywność energetyczną – a w pomieszczeniu odczuwamy wahania temperatury. Technologia inwerterowa polega na płynnej regulacji pracy sprężarki i dostosowaniu jej do aktualnego zapotrzebowania na moc chłodniczą lub grzewczą. Ten miękki start powoduje mniejsze zużycie energii i obciążenie elementów mechanicznych. Dzięki różnicy w technologii klimatyzator inwerterowy pozwala zaoszczędzić do 30 proc. energii w porównaniu do urządzeń konwencjonalnych. Za lepszą technologią idzie cena, stąd klimatyzatory inwerterowe są droższe, przykładowo klimatyzator pojedynczy split o mocy 3,4 kW (on-off) kosztuje 2200 zł, a za klimatyzator pojedynczy split inwerter o podobnej mocy zapłacimy więcej niż 3 500 zł

Wyposażenie

Wszystkie klimatyzatory wyposażenie są w filtry do wychwytywania kurzy, pyłu, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Do zatrzymywania większych cząsteczek stosuje się filtry tkaninowe, do mniejszych filtry elektrostatyczne. Dodatkowe funkcje należy dobierać pod katem przyszłego użytkowania, obecnie standardami są automatyczna regulacja intensywności grzania, chłodzenia i nawilżania, regulacja prędkości obrotowej wentylatora, czasowe tryby pracy (np. dobowy, tygodniowy), lampki kontrolne, sygnalizujące konieczność wymiany filtra lub jego wyczyszczenie. Dostępne są rozwiązania zapewniają zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji i sieci wi-fi.

Klimatyzator pokojowy – standard komfortowego domu?

Klimatyzacja jest dziedziną inżynierii sanitarnej która rozwija się bardzo dynamicznie, postęp w technologiach klimatyzowania pomieszczeń, efektywnych i komfortowych urządzeń nie powinien zatem nikogo dziwić. Obecnie najpopularniejszymi urządzeniami na rynku są klimatyzatory typu split (z jednostką zewnętrza i wewnętrzną) i multisplit (kilku jednostek połączonych w jeden układ), głównie inwerterowe.

Koszty ogrzewania domu poszczególnymi źródłami ciepła

Podsumowanie

 • Niewątpliwie najprostsze w instalacji są klimatyzatory przenośne, jednak w porównaniu z typowym klimatyzatorem dwuczęściowym więcej z nimi kłopotu niż pożytku.
 • O wyborze klimatyzatora w największym stopniu decyduje bardzo cicha praca i duża wydajność przy jednocześnie niewielkim poborze prądu.
 • W obecnie budowanych urządzeniach klimatyzacyjnych nie ma już problemu z grzybami i bakteriami. Większość tych niedogodności została bowiem wyeliminowana poprzez zmiany konstrukcyjne i zastosowanie nowoczesnych antybakteryjnych materiałów.
 • Klimatyzatory multisplit są systemem odpowiednim do domów wymagających chłodzenia kilku pomieszczeń w tym samym czasie. Jest tańszy niż kilka niezależnych od siebie urządzeń.
 • Do ceny klimatyzatora trzeba zatem doliczyć co najmniej kilkaset (a nierzadko kilkakrotnie więcej) złotych na jego zainstalowanie.

Zdjęcia: fotolia.pl

Napisz komentarz
27
 1. Z pewnością wybierając klimatyzator nie sugerowałabym się podanymi we wpisie cechami, tylko zdecydowałabym się na przypadkowy model i rodzaj.

 2. U nas już powoli zaczyna Słońce grzać. Ale bardziej od biura przeraża mnie mój samochód bez klimatyzacji. Niedługo będę mogła się w nim ugotować.

  W biurze, niestety, tylko zwykły wiatrak. Nie za bardzo wiem, jakich argumentów użyć do szefa, żeby jednak zdecydował się na klimatyzator.

 3. Obecnie montaż klimatyzatora to rzeczywiście dobre rozwiązanie tym bardziej, że w okresach letnich znacząco nasila się wzrost temperatury a w Polsce od kilku lat można zauważyć letnie „fale upałów”.

 4. Ja patrzyłem tylko na design i wskaźniki COP, no oczywiście moc do metrażu, no i od dwóch lat leży w pudle bo nie chce mi się kuć pod przewody. Z mojego lenistwa czuję się potem jak skwarek w upały, może w tym roku dam radę 🙂

 5. Dzięki za rady – coraz więcej jest upalnych dni i w biurach robi się gorąco a zakup klimatyzacji systemowej jest za drogi, myślimy właśnie na kilkoma takimi małymi klimatyzatorami.

 6. Zależy do jakiego pomieszczenia chcesz zakupić klimatyzator, we wszystkim powinien Ci pomóc specjalista. Ceny dobrych klimatyzatorów zaczynają się mniej więcej od 3 tys. A jak się dobrze trafi montaż jest gratis 😉

 7. Proszę o wyjaśnienie : w zagranicznych klimatyzatorach multi split są podawane np. takie parametry :
  SEER- 23
  EER- 12.5
  HSPF4-10.5
  Co dokładnie one oznaczają ? Proszę o wyjaśnienie . Z góry dziękuję 🙂

 8. ciekawa alternatywna dla klimatyzacji mogą okazać się markizy pionowe do okien, sama nie mialam z nimi stycznosci ale czytałam o nich ciekawy artykuł

 9. Moim zdaniem najważniejsze to wybrać renomowaną markę, by w razie potrzeby znaleźć odpowiednie części zamienne. Poza tym musimy dobrze obliczyć moc jakiej potrzebujemy do obsłużenia naszego pomieszczenia, by nie okazało się, że będzie to urządzenie za słabe lub zbyt silne co znowu przełoży się na cenę rachunków.
  Polecam zapoznać się z tym artykułem. Może co nieco rozjaśnić.
  https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/porady-eksperta/jak-prawidlowo-obliczyc-moc-chlodnicza-urzadzenia-kilka-metod,4.html

 10. Warto zgłosić się do solidnego dostawcy. W tym wypadku polecam firmę Ce*******t. To super kontrahent na medal, który oferuje sprzęt najwyższej jakości w przystępnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *