Program Prosument. Dotacja na instalacje OZE

Od sierpnia na nowych zasadach ruszył program Prosument, dzięki któremu można pozyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Wprowadzone zmiany pozwolą na dostosowanie programu do oczekiwań beneficjentów i nowych regulacji prawnych. Program Prosument realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz stanowi kontynuację zakończonego z dużym sukcesem w 2014 r. programu dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych.

[grey]W dniu 1 lipca 2016 r. nabór wniosków do programu Prosument został zamknięty[/grey]

Program Prosument – nowe zmiany

Wprowadzone zmiany w programie pozwalają na skorzystanie z finansowania mikroinstalacji OZE większej liczbie beneficjentów poprzez zniesienie konieczności łączenia inwestycji w produkcję ciepła i energii elektrycznej, oraz wydłużenie do końca 2016 r. okresu, w którym beneficjenci będą mogli otrzymać preferencyjne warunki wsparcia tj. wyższą dotację.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego – planujące zakup i montaż:

 • pompy ciepła dla c.w.u. i c.o. (bądź wyłącznie c.w.u.),
 • pieca opalanego biomasą,
 • kolektorów słonecznych,
 • systemów fotowoltaicznych,
 • małych elektrowni wiatrowych,
 • mikrogeneratorów prądu na biomasę, biopłyny lub biogaz.

Wysokość dotacji – wyższa do 2016 r.

Beneficjent Programu Prosument do 2022 r. powinien zawrzeć umowę kredytu z bankiem biorącym udział w programie (BOŚ) lub pożyczyć pieniądze od wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (na podstawie umowy pożyczki). Które wojewódzkie fundusze i banki uczestniczą w programie Prosument, można się dowiedzieć w NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl). W obydwu przypadkach możliwe jest sfinansowanie do 100 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji (podany limit uwzględnia dotację). Maksymalny poziom kosztów kwalifikowanych wynosi 100 – 500 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i montowanych urządzeń.

Fotolia_46907110_Subscription_Monthly_XL

Zdj. 1. Program Prosument to szansa na wzbogacenie naszego domu o instalacje OZE

Dofinansowanie na dom w standardzie NF40 i NF15

Na inwestycje w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogenerację o mocy do 40 kWp (moc szczytowa), do końca 2016 można otrzymać dofinansowanie do 40 proc. kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach pomoc spada do 30 proc. Preferencyjne finansowanie źródeł ciepła obejmuje zakup i instalację kotłów opalanych biomasą, pomp ciepła i kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt. Dla tych przedsięwzięć dofinansowanie wynosi do końca 2016 r. 20 proc. kosztów kwalifikowanych, potem zaś – 15 proc. Pozostałą część kredytu jest spłacana w ramach preferencyjnego kredytu ze stałym oprocentowaniem 1 proc. Na uwagę zasługuje fakt, że uczestnik programu Prosument może zwracać pożyczoną kwotę nawet przez 15 lat.

Wydłużenie okresu obowiązywania wyższych stawek dotacji spowodowało zwiększenie budżetu części programu przeznaczonej na pomoc bezzwrotną z 240 mln zł do 280 mln zł. Zmienione zapisy zakładają także obniżenie maksymalnego jednostkowego kosztu kwalifikowanego dla kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych, oraz minimalną kwotę wniosku składanego przez samorząd do 200 tys. zł. W kosztach uwzględniony został koszt audytu energetycznego.

Dom pasywny – wszystko co warto wiedzieć

Podsumowanie

 • Program Prosument polega na dofinansowaniu zakupu i montażu małych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii cieplnej lub/oraz energii elektrycznej.
 • Na dotację z programu Prosument mogą liczyć tylko te osoby, które mają zdolność kredytową.
 • Oprocentowanie kredytu wynosi 1 proc. rocznie.
 • Dotacja obejmuje 40 proc. (po 2016 r. zostanie pomniejszona do 30 proc.) otrzymanego dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznej.
 • W przypadku odnawialnych źródeł ciepła dofinansowanie wynosi 30 proc. (po 2016 roku – 15 proc.).
 • Pamiętajmy, że dotacja polega opodatkowaniu – czyli trzeba będzie ją wykazać w zeznaniu podatkowym i zapłacić od niej podatek dochodowy.

Zdjęcia: fotolia.pl

Napisz komentarz
7
 1. Też się nad tym zastanawiam. Chociaż początek jest drogi i pewnie czeka nas dużo papierologii to za to później można się cieszyć niższymi opłatami i świadomością, że chociaż trochę wspieramy środowisko 😉

 2. Proszę o korektę, ponieważ dane przedstawione w powyższym wpisie są nieścisłe:
  1) Dla tych przedsięwzięć dofinansowanie wynosi do końca 2016 r. 20 proc. kosztów kwalifikowanych, potem zaś – 15 proc.
  2) W przypadku odnawialnych źródeł ciepła dofinansowanie wynosi 30 proc. (od 2016 roku – 15 proc.).

  Chodzi zarówno o różnicę 20% i 30% jak i o daty – w pierwszym przypadku pisze Pan do końca 2016 w drugim od 2016.
  Dziękuję za ciekawe informacje 🙂

 3. Witam
  Jeśli posiadam 100% środków na inwestycje ogrzewania geotermalnego, moje pytanie jest nastepujace czy mogę się ubiegać o zwrot poczęści wydanych środków na tą inwestycje.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *