Coraz więcej pomp ciepła będzie zasilanych czynnikiem o niskim wskaźniku tworzenia efektu cieplarnianego – do takich czynników klasyfikuje się propan R290 – mówi Robert Kałużny, Senior Sales Manager pomp ciepła w Panasonic Polska. Zapraszam do wywiadu, w którym poruszamy kwestię przyszłości pomp ciepła w Polsce, ich dostępności i trendom rynkowym.
Dzisiejszy wywiad przeprowadziłem z Robertem Kałużnym, który jest doświadczonym inżynierem produktu, sprzedaży i trenerem odnawialnych źródeł ciepła w Panasonic Polska.
Z tego wywiadu dowiesz się:
- Czy pompy ciepła zdominują rynek grzewczy?
- Co z dostępnością pomp ciepła w 2023 roku?
- Jakie są trendy w pompach ciepła?
- Czy Panasonic przejdzie na pompy z czynnikiem R290?
Damian Czernik: Zgodnie europejskim prawem klimatycznym „Ready for 55” Wszystkie nowe budynki mają być budynkami o zerowej emisji do 2030 r. Jak to wpłynie na rynek pomp ciepła?
Robert Kałużny: Aby odpowiedzieć na to pytanie, powinnyśmy zacząć od tego, że w Polsce już się to wydarzyło. Jeśli spojrzymy na dane za zeszły rok, to Polska wśród Państw europejskich jest krajem – gdzie odnotowuje się największy przyrost zainteresowania pompami ciepła. Jest to spowodowane głównie tym, że jest to najbardziej korzystne źródło ciepła dla potencjalnego inwestora, biorąc pod uwagę koszty eksploatacyjne.
Z drugiej strony, mamy zaostrzające się wymagania prawne, jak uchwały antysmogowe czy coraz to surowsze normy emisji i sprawności dla domowych kotłów na paliwa stałe.
DC: Co jest przyczyną ograniczonej dostępności pomp ciepła na Polskim Rynku, że rynkowy czas oczekiwania na pompę to obecnie kilka miesięcy. To samo dotyczy zasobników na ciepłą wodę użytkową oraz zbiorników buforowych?
RK: Różnica polega na tym, że jesteśmy w trakcie transformacji rynku z kotłów gazowych, olejowych lub stałopalnych na pompy ciepła. Jeżeli przykładowo w kotłach gazowych występują wymienniki tytanowe płaszczowo-rurowe, natomiast w pompach ciepła występują wymienniki płytowe – to w naturalny sposób przeskok z jednej technologii na drugą powoduje, że pojawiły się braki w komponentach jakimi są wymienniki płytowe. Dotyczy to również innych komponentów, na które nie było wcześniej szerokiego zapotrzebowania.
Podobnie ma się rzecz z zasobnikami do ciepłej wody użytkowej. Typowy podgrzewacz z kotłem gazowym do współpracy ma 100-150 litrów, natomiast typowy podgrzewacz przystosowany do współpracy pompą ciepła zaczyna się od 200 litrów. Dlatego wzmożone zainteresowanie pompami ciepła było główną przyczyną większości niedoborów materiałowych w bieżącym roku.
Jesteśmy w trakcie transformacji rynku z kotłów gazowych, olejowych lub stałopalnych na pompy ciepła.
DC: Czy w 2023 roku znikną braki w komponentach pomp ciepła i tym samym skróci się czas oczekiwania na tego typu urządzenia?
RK: Wydaje mi się, że jeszcze nie. To jest zbyt krótki okres czasu żeby dokonać pełnej transformacji rynku i tym samym zwiększyć produkcję wymaganych komponentów, przestawić linie produkcyjne, budować nowe fabryki, bardziej jest to kwestia 2-3 lat zanim rynek osiągnie swego rodzaju płynność.
DC: Trendy w pompach ciepła? Jakich nowości rynkowych możemy się spodziewać w najbliższych latach?
RK: Z pewnością będzie coraz więcej pomp ciepła, zasilanych czynnikiem o niskim wskaźniku tworzenia efektu cieplarnianego, do takich czynników klasyfikuje się propan R290.
Większą rolę zaczyna odgrywać rozwiązania zintegrowane, które łączą w sobie funkcję ogrzewania i chłodzenie pomieszczeń. Może być to realizowane np. przez zastosowanie jednostki kanałowej z technologią nanoe™ X, zapewniającą oczyszczanie powietrza oraz odzysk ciepła na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Oprócz zmian konstrukcyjnych, spodziewam się, że prędzej czy później pojawią się też zmiany w modelach biznesowych. Firmy będą oferowały pompę ciepła w Leasing, w której będziesz ponosił stałą miesięczną opłatę za eksploatację urządzenia. To wynika w dużej mierze z tego, że rynek jest duży i jest coraz bardziej konkurencyjny. Skupia on coraz więcej dodatkowych zewnętrznych biznesów wokół siebie i to wszystko może się przełożyć na takie dodatkowe aspekty konkurencji.
Firmy będą oferowały pompę ciepła w Leasing, w której będziesz ponosił stałą miesięczną opłatę za eksploatację urządzenia.
DC: Pompy ciepła dużej mocy – z jakich rozwiązań technologicznych możemy skorzystać, projektując systemy grzewcze i chłodu w budownictwie wielkokubaturowym?
RK: Nie ma zbyt wielu produktów na rynku w tym przedziale mocy. Jeżeli chodzi o segment budownictwa jednorodzinnego, to w tym momencie w Polsce mamy aż 140 producentów. Natomiast w segmencie pompach ciepła dużej mocy ta konkurencja dzisiaj wydaje się być mocno ograniczona do kilku firm.
Jeżeli chodzi o te urządzenia to wydaje mi się, że to będzie również interesujący rynek z uwagi na postępującą wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej.
Na pewno w tym segmencie będzie się wiele działo w przeciągu, trzech, czterech lat – w związku z zapowiadanymi zmianami w prawie.
Będzie coraz więcej pomp ciepła, zasilanych czynnikiem o niskim wskaźniku tworzenia efektu cieplarnianego, do takich czynników klasyfikuje się propan R290.
DC: Czy do oferty producentów pomp ciepła wejdą urządzenia mocy np. 100 kW ?
RK: Wydaje mi się, że w bliskiej perspektywie tak, natomiast w dłuższej perspektywie oczekiwałbym że będą nawet 300 KW. W przypadku obiektów wielkokubaturowych, gdzie liczyć się będzie szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej, projektanci będą mieli do wyboru jednostki o mocy 300 kW gotowe do łączenia w kaskady.
DC: Jakie są plany firmy Panasonic na najbliższe lata, co nowego w ofercie produktowej?
RK: Na wiosnę przyszłego roku do oferty firmy wejdzie generacja “K” i ”L” pomp ciepła. Generacja K będzie wykorzystywać czynnik R32, tymczasem generacja “L” będzie wykorzystywać naturalny czynnik chłodniczy R290, który ma bardzo niski współczynnik GWP, o czym wspominaliśmy wcześniej.
Zaprojektowana konstrukcja jednostek zewnętrznych obu generacji będzie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Ponadto generacja “K” zachowuje połączenie między jednostką zewnętrzną, a jednostką wewnętrzną poprzez połączenie chłodnicze, podczas gdy generacja “L” ma połączenie hydrauliczne.
Dodatkowo, obie serie K i L charakteryzują się obniżonym poziomem dźwięku, nawet o 8 dB (A) mniej niż poprzednie modele. Ta zaleta sprawia, że instalacja jest bardziej elastyczna, oferując większe możliwości lokalizacji jednostki zewnętrznej – nawet w zwartej zabudowie śródmiejskiej.
Na wiosnę przyszłego roku do oferty firmy wejdzie generacja “K” i ”L” pomp ciepła. (…) obie serie K i L charakteryzują się obniżonym poziomem dźwięku, nawet o 8 dB (A) mniej niż poprzednie modele.
DC: Czy wydaje Ci się, że wzrośnie COP pomp ciepła?
RK: Panasonic kładzie duży nacisk na to, żeby uzyskać wysoki wskaźnik COP szczególnie w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Jest to istotne w momencie, kiedy mamy budynki coraz lepiej zaizolowane – wtedy w ogólnym rozrachunku bardziej ważne jest to, żeby średnioroczny SCOP pompy ciepła był możliwie wysoki nie tylko na centralne ogrzewanie ale też na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
DC: Dziękuję za rozmowę.
Zdjęcie główne: aircon.panasonic.eu
Ile w liczbach wynosi wysoki SCOP?
Witaj Konrad,
SCOP bardzo mocno uzależnione jest ok klimatu, przykładowo u mnie w okolicach Zakopanego SCOP pompy ciepła wynosi 3,4.
W realnych warunkach, wyższe SCOP oznaczało by wyjście ponad wartość 4-5.
Tak ja to widzę, pozdrawiam!