Pompy ciepła powietrze/woda występują w dwóch wariantach, split i monoblok. W obu rozwiązaniach pobierają one energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przekazują do instalacji grzewczej. Różnice wynikają natomiast z samej budowy tych urządzeń – przekłada się to na parametry pracy i komfort użytkowania. W poniższym wpisie omawiam te różnice oraz porównuję wady i zalety obu rozwiązań.
Powietrze zewnętrzne jest bardzo dobrym nośnikiem energii cieplnej, z tego względu pompy ciepła powietrze/woda cieszą się największym zainteresowaniem – nie ma konieczności wykonywania dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego. W ofercie producentów możemy znaleźć powietrzne pompy ciepła w rozwiązaniu split lub monoblok. To jedna i ta sama pompa, jednak różnica tkwi w konstrukcji jednostek.
Zasada działania pompy ciepła
Pompa ciepła przekazuje do instalacji grzewczej energię cieplną zmagazynowaną w ziemi, wodzie lub w powietrzu. Dlatego określenie „dom ogrzewany pompą ciepła” nie do końca jest trafne, bo głównym zadaniem nie jest produkcja, a przenoszenie energii cieplnej. Przeważającą część ciepłą do ogrzewania pobiera ona z otoczenia budynku, nazywanego źródłem dolnym. Ciepło następnie jest przekazywane do instalacji grzewczej domu, która nazywana jest źródłem górnym.
Podniesienie temperatury wody od kilku-kilkunastu stopniu Celsjusza do temperatury szczytowej 50-60 °C jest możliwe, dzięki zastosowaniu przemian termodynamicznych w układzie chłodniczym. Taki układ składa się z czterech elementów, parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. Na rynku istnieje wiele rozwiązań pomp ciepła, jednak zasada ich działania jest taka sama.
Do parownika dostarczana jest energia z dolnego źródła (75%), następuje odparowanie czynnika chłodniczego, następnie czynnik w postaci gazowej jest sprężany przez sprężarkę (z udziałem energii elektrycznej 25%), przez co zwiększona jest jego temperatura. W skraplaczu następuje przekazanie energii do instalacji grzewczej (75% z dolnego źródła, 25% z energii elektrycznej, która została zużyta w procesie sprężania).
W skraplaczu dodatkowo następuje zmiana stanu skupienia czynnika chłodniczego – z fazy gazowej w ciecz. Kolejnym elementem układu chłodniczego jest zawór rozprężny, który obniża ciśnienie czynnika chłodniczego, w celu obniżenia jego temperatury – by umożliwić odbiór ciepła z dolnego źródła ciepła. Proces powtarza się do momentu osiągnięcia zadanej temperatury na instalacji grzewczej.
Pompy ciepła typu split
Najwyższy udział w segmencie powietrznych pomp ciepła mają rozwiązania split, to standardowy model składający się z dwóch rozdzielonych ze sobą jednostek, zewnętrznej i wewnętrznej. W jednostce zewnętrznej znajduje się wentylator, parownik – czyli wymiennik ciepła powietrze zewnętrze/freon oraz sprężarka. Jednostka wewnętrzna (hydroboks) składa się natomiast ze skraplacza, czyli wymiennika ciepła freon/woda oraz pompy obiegowej, która tłoczy wodę grzewczą do instalacji odbiorczej.
Jednostka wewnętrzna może występować w wersji ze zintegrowanym zasobnikiem cwu. np. 220 litrów lub rozdzielnie. Połączenie między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną pompy ciepła wykonane jest przewodami czynnika chłodniczego (np. 3/8” i 5/8”).
Aby zapewnić komfort akustyczny, jednostka zewnętrzna pompy ciepła split nie powinna być instalowana w narożnikach pomieszczeń ani we wnętrzach – może to prowadzić do odbijania się dźwięków i wyższego obciążenia hałasem. Z tego powodu należy też unikać bezpośredniego nadmuchu na ściany domu bądź garażu.
Z pewnością nie powinniśmy instalować takich jednostek pod oknami sypialni. Wielu producentów pomp ciepła może się pochwalić niską akustyką jednostki zewnętrznej, np. poprzez wyposażenie jej w standardzie w obudowy wyciszające i tłumiące drgania. Jeśli jednostka zewnętrza będzie zainstalowana w otoczeniu sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej, warto kwestii hałasu poświęcić szczególną uwagę.
Montaż pompy ciepła split zgodnie z Dyrektywą Unijną [1] musi być realizowany przez wykonawcę, legitymującego się uprawnieniami F-gazowymi. Tymczasem wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy, że pompy split o mocy powyżej 10 kW wymagają założenia tzw. karty produktu i regularnych kontroli szczelności, które musi wykonać certyfikowany instalator. Coroczną kontrolę szczelności przeprowadza się w urządzeniu typu split jeśli waga czynnika chłodniczego przekracza 3 kg czynnika.
Pompy ciepła typu monoblok
W pompach ciepła typu monoblok kompletny układ chłodniczy zabudowany jest w jednostce zewnętrznej. W takiej obudowie znajduje się wyłącznie moduł hydrauliczny zasilający instalację grzewczą. To rozwiązanie, ze względu na niewielkie rozmiary urządzeń, gwarantuje dużą oszczędność przestrzeni. Nośnikiem energii między instalacją a monoblokiem jest woda, takie połączenie musi zostać wykonane w osłonie termoizolacyjnej – o wadach takiego rozwiązania piszę w dalszej części artykułu.
Dzięki zwartej obudowie, pompy ciepła monoblok osiągają nieznacznie wyższą sprawność grzewczą w porównaniu do modeli split. To urządzenia duże, estetyczne, zaizolowane termicznie i akustycznie – więc cichsze podczas pracy. Przez to są droższe w produkcji i droższe w zakupie dla inwestora – ale wygodniejsze w montażu i tańsze w eksploatacji. Z racji, że nie wykonuje się tutaj procedury napełniania pompy czynnikiem chłodniczym (jest on fabrycznie napełniony) – pompa nie podlega restrykcjom ze strony F-gazów.
Porównanie split i monoblok
Pompy ciepła split i monoblok to tak naprawdę dwa takie same urządzenia, sama różnica polega natomiast na budowie pompy ciepła. Split jest urządzeniem rozdzielnym, wymaga miejsca na wykonanie jednostki wewnętrznej, zewnętrznej i połączenia freonowego. Natomiast wszystkie podzespoły monobloka znajdują się w jednym urządzeniu, to duża zaleta – cały układ chłodniczy wykonany jest w fabryce. Z kolei każda instalacja chłodnicza wykonana na miejscu obciążana jest większym ryzykiem ludzkiego błędu.
Dlatego montaż pomp ciepła typu split należy powierzyć firmom, posiadającym uprawnienia f-gazowe, posiadającymi odpowiedni sprzęt i duże doświadczenie w tej branży. W monoblokach nie ingerujemy w układ freonowy, natomiast między monoblokiem a instalacją grzewczą w budynku musimy wykonać izolowane połączenie wodne. Aby nie dopuść do zamarzania wody, połączenie hydrauliczne wykonuje się za pomocą preizolowanych rur wodnych. W celu ochrony przed mrozem, rury należy ułożyć ok. 20 cm poniżej miejscowej głębokości zamarzania.
Problem może się pojawić, gdy w sezonie grzewczym dojdzie do awarii pompy obiegowej, automatyki a nawet podczas dłuższej przerwy w przypadku braku prądu. W skrajnych sytuacjach może dojść do zamarznięcia wymiennika freon/woda powodując jego trwałe uszkodzenie. Dlatego producenci zalecają wykonanie awaryjnego zasilania elektrycznego dla podtrzymania pracy pompy ciepła. W przypadku dłuższych przerw podczas mrozów nie pozostanie nic innego jak spuszczenie wody z agregatu i przedmuchanie go sprzężonym powietrzem – zmusza to jednak inwestorów do wykonania zapasowego źródła ciepła w budynku na wypadek takich sytuacji (np. przez podłączenie do bufora ciepła kominka z płaszczem wodnym).
Innym rozwiązaniem jest napełnienie układu hydraulicznego roztworem niezamarzającym. Jednak i w takim rozwiązaniu zaczynają się schody (konieczność wykonania w instalacji dodatkowego wymiennika glikol/woda, spada COP pompy).
Za pompami ciepła typu split zdecydowanie przemawia cena i osobiste przekonanie inwestorów, że w przypadku braku dostaw energii elektrycznej, układ nie ulegnie uszkodzeniu na skutek zamarznięcia przewodów. Z kolei pompy ciepła typu monoblok, są bardziej kompaktowe, cichsze i wydajniejsze – jednak droższe w zakupie.
Powołania:
[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32006R0842
Zdjęcia: www.Buderus.pl
Świetny opis coraz popularniejszych w Polsce urządzeń. Trafne uwagi dotyczące kompetencji ekipy montażowej! U mnie ekipa zastosowała przewód miedziany o większej średnicy i urządzenie działało na „pół gwizdka” – nie pomogły reklamacje i kilkakrotne wizyty serwisowe – instalator twierdził, że jak urządzenie nie grzeje, to znaczy że „tak ma”. Skończyło się na tym, że musiałem sam przejrzeć całą instalację i pokazać „palcem” gdzie tkwi błąd. Godzina pracy i urządzenie spełnia oczekiwania na 100%
Ja przymierzam się do monobloka. Bez żadnego glikolu (za niewiele większy koszt kupię agregat prądotwórczy,który na dodatek przyda mi się w pracy) bez zakopywania przewodów poniżej strefy przemarzania.
Monobloki jakie widziałem w UK jak i w Niemczech (jest ich tam większość) miały przewody na wierzchu, dobrze zaizolowane. Rury od splitów w porównaniu z nimi to śmiech na sali. Owszem, nie zamarzną,ale jakie dają straty? Polecam każdemu sprawdzić to laserowym miernikiem a szybko sami je czymś zaizolujecie.
Dlaczego nie split? Trafiłem niedawno na artykuł w którym było napisane, że ponad 85% splitów w Polsce jest nieszczelnych i czasami jest to robione z premedytacją a czasami z braku wiedzy i doświadczenia. Skutek – spadek wydajności plus awarie sprężarki, która musi ciężej pracować.
Wszystko byłoby, w Twoim rozumowaniu, ok. – ale nie uwzgledniłeś chyba polskich warunków energetycznych?! W sezonie zimowym nie mam prądu co najmniej raz na dwa tygodnie, a średnio raz na miesiąc przerwa trwa kilkanaście godzin…
Co do statystyk… moje doświadczenie ich nie potwierdza: mam trzy, z czego przy jednej był problem z montażem, który opisałem wyżej. Poza tym działają bezawaryjnie: dwie kilkanaście lat bez jakiegokolwiek serwisu, ta pierwotnie źle zainstalowana od trzech lat. Żadnego uzupełniania czynnika nie było! Marki? Fujitsu i Daikin
Ależ właśnie uwzględniam wszelkie warunki, więc dlaczego mam sobie odmawiać monobloka, bo ktoś ma problemy z prądem a ja nie? Dodatkowo mam sprzęt i wiedzę, by go sobie sam zainstalować a fachowiec będzie mi tylko potrzebny do pierwszego „odpalenie” zgodnie z warunkami gwarancji.
Statystyki podało branżowe pismo instalatorów i raczej nie robiło tego by nakręcić sprzedaż monobloków, bo by sobie pracę odebrali.
Witaj, agregat prądotwórczy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ale dodam, ze przewody split również muszą być prowadzone w izolacji kauczukowej. W kwestii szczelności, lepiej dopłacić za rzetelnego i doświadczonego wykonawcę, niż później szukać przecieku na freonie, pozdrawiam!
Tak, tylko że w wielu rejonach Polski, ciężko o DOŚWIADCZONEGO instalatora a fora są pełne opinii UŻYTKOWNIKÓW opisujących swoje problemy z ustawieniami, taktowaniem, brakiem izolacji itd itp.
W moim rejonie zebrałem 7 ofert. Proponowano mi w nich PC PW 4ch firm ale… moc od 5ciu do 9kW. Każdy oferent udowadniał, że jego wizja jest właściwa, jedni np. mówili, że bufor konieczny, inni do takiej samej PC, że zbędny.
I jak laik ma stwierdzić, kto ma rację?
Witaj!
Jest kilka powodów dla jakich stosuje się sprzęgło hydrauliczne/bufor.
1) zbiornik buforowy stosuje się np. gdy w domu jest instalacja grzejnikowa i trzeba zwiększyć ilość wody w układzie. Pompa ciepła potrzebuje z reguły minimum 50L wody w obiegu grzewczym. Grzejniki rzadko gwarantują taką ilość tym bardziej gdy np, kilka termostatów się pozamyka. Tak więc przy układzie tylko grzejnikowym zawsze bufor/sprzęgło.
2) Gdy mamy układ mieszany grzejniki i podłogówkę stosujemy bufor minimum 50L.
Taki bufor spełnia funkcję jak powyżej ale oprócz tego umożliwia też rozdzielenie temperatur na grzejniki wyższej i podłogówkę niższej. Wspomaga też oczywiście odszranianie. Mniejsza pojemność wody nie jest zalecana – ponieważ kiedy wyłączy się ogrzewanie na grzejniki i na podłogówkę to będzie za mało wody w układzie.
3) Bufor stosujemy też gdy chcemy rozdzielić obiegi grzewcze, czyli jak mamy w domu dwa lub więcej poziomów z podłogówką. Wtedy za buforem montuje się osobne pompy obiegowe, osobna pompa na każdy rozdzielacz. Dzięki temu możemy osobno sterować temperaturą np. na parterze i na poddaszu.
4) Bufor może też być potrzebny przy dużych domach parterowych gdzie rurek od podłogówki jest bardzo dużo. Zazwyczaj jest to powyżej 200m2 podłogówki na jednym poziomie.
Pozdrawiam!
Nie wiem, kto ma rację, wiem, że często podawana moc urządzeń to „NAZWA WŁASNA” i niewiele ma wspólnego z mocą PC np: przy parametrze W-15/W55.
Witam.Planujemy budowę domu 120m z uzytkowym Poddaszem. Zastanawiamy się nad sposobem ogrzewania.Interesuje nas pompa powietrzna,ale obawiam się o temperaturę. Lubię ciepło, a20stopni mnie trochę przeraża. Chcemy pompę do ogrzania domu i wody,ale ważne są rachunki za prąd. Co możesz mi zaproponować? Pozdrawiam
Witaj!
mogę pomóc z doborem pompy ciepła – proszę o wiadomość prywatną za pośrednictwem zakładki „kontakt”, pozdrawiam!
Witam serdecznie, jesteśmy z mężem zainteresowani zakupem pompy ciepła powietrze woda z funkcja chłodzenia w lecie. Ogrzewanie podłogowe, dodatkowo kominek. Domek z poddaszem użytkowym ma 94 m2 (dom w rododendronach 11 N) Bylibyśmy wdzięczni za podpowiedź jaka pompa ciepła będzie odpowiednia, a jej cena nie doprowadzi nas do ruiny pozdrawiam. Hania
Witam zamierzamy z żoną kupić pompę ciepła tylko nie wiemy jaką czy monoblok czy split potrzebujemy pomocy .
Witam mam mieszkanie 60m kw.Ogrzewanie węglowe,wody w grzejnikach jakieś 30 l,taryfa G12. Chciałbym to połączyć z pompą ciepła powietrze-woda.Cz taka pompa się nada POMPA CIEPŁA PANASONIC 5 kW NOWA GENERACJA H AQUAREA WH-MDC05H3E5 MONOBLOK i jak to zmontować ,aby poprawnie działało.Pozdrawiam
Witaj Robercie!
Napisze Ci bardzo ogólnie – wykorzystaj bufor ciepła z dwiema wężownicami, do wężownicy górnej zasilanie z kotła węglowego, dolnej pompa ciepła. Nie wiem jak poradzi sobie pompa powietrze/woda grzaniu wysokim parametrem, przy jakiej temperaturze zewnętrznej pojawi się punkt biwalenty (wspomaganie grzałką elektr.), pozdrawiam!
Stoimy właśnie przed wyborem pomy ciepła. No właśnie i na którą się zdecydować split czy monoblok? Która będzie lepsza?
Witaj Edyto, osobiście jestem zwolennikiem pomp ciepła typu split, przekonują mnie niższe koszty inwestycyjne oraz duży wybór urządzeń w tym segmencie produktowym. Powyższy artykuł ma na celu przybliżyć czytelnikom różnice między pompami a monoblokami – mam nadzieje, że finalnie pomoże w podjęciu decyzji, pozdrawiam!
Witaj Damianie
U mnie mam splita jednak teraz wybralbym tylko i wylacznie monoblock. cena zakupu lekko wyzsza ale za to montaz tanszy bo byle ogarniety monter sprawe zalatwi i nikogo z F Gaz nie trzeba wolac. Do tego po wyzej 3kg czynnika w splicie masz przeglady a mono jak lodowka, stawiasz i dziala.
Witam,
czy w przypadku chęci zalania układu glikolem zawsze konieczne jest wykonanie w instalacji dodatkowego wymiennika glikol/woda??
Czy nie można całego układu zalać glikolem bez dodatkowego wymiennika?
Pozdrawiam
mozna a nawet trzeba . nie sluchaj pseudofachowcow! niech madrale odpowiedza co zrobia kiedy odpala revers? (chlod)
Takich informacji szukałem. Dobrze się czyta.
Proszę o kontakt zwrotny.Temat dla mnie istotny.Klikanie na „kontakt” nie daje mi adresu do Ciebie.Dlatego prośbę podaję w Komentarzach.
Szczegółowe informacje podam w wiadomości prywatnej.Adres podałem niżej do wiadomości Autora blogu.Pozdrawiam.Czesław
Witam,
mój adres email: kontakt@damianczernik.pl, pozdrawiam!
pompa po zalaczeniu musi pracowac co najmniej 20 min tak przynajmniej ucza w Panasonic pl. Wszystko zalezy od pojemnosci instalacji ale jak ktos nie ma doswiadczenia to by uniknac taktowania lepiej puscic przez bufor albo jakies male sprzeglo. W panasonicu gosc sie ze mnie smial ze to strata energii i bezposrednio powinienem podlaczyc ale sie niestety mylil. Mam maty kapilarne Beka i w lazience 1 obieg ma 0.7l wody pojemnosci, wraz z zasilaniem max 3litry i wyobrazcie sobie ze tylko ten obieg w sezonie jesien wiosna sie zalacza nie ma opcji by pompa nie taktowala bez bufora nie mam doswiadczenia ale sadze ze klimakonwektory tez beda powodowaly to samo Roznica na kozysc monobloka tylko taka ze strona f-gazowa wykonana i testowana w fabryce. O izolacji to bzdury bo wodne tez mozna zle wykonac. tutaj tylko zalezy od wykonawcy
Czy pompa ciepła monoblok (bez wsparcia panelami) będzie tańsza niż ogrzewanie węglowe? kupiłam stary dom z piecem na węgiel. Nie ma gazu. zależy mi na ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniu. Czy koszty ogrzewania będą podobne/niższe/wyższe? instalacja mieszana: grzejniki plus podłogówka. Metraż 200 metrów. Czy Buderus jest ok? Czym się różni od innych tańszych pomp? I dlaczego pompa firmy Vailant jest taki droga? czy to lepsza technologia? wiem, że bez freonu. pozdrawiam
Ciężko mi ocenić, czy koszty ogrzewania będą niższe od ogrzewania konwencjonalnym kotłem węglowym, jeśli mamy do czynienia z bezklasowym kotłem o niskiej sprawności, zdecydowanie możemy liczyć na niższe koszy eksploatacyjne, pozdrawiam!
PROSZĘ PANA O KONTAKT NA PRIVATE . Chciałabym prosić o pomoc w doborze pompy
Witaj Ewa, możesz napisać tutaj – skorzystają z wiedzy wszyscy, pozdrawiam!
Witam Panie Damianie
Ciesze się że trafiłem na Pański blog.
Mam prośbę o pomoc w doborze mocy pompy ciepła powietrze-woda.
Mam wykonany audyt OZC tak jak Pan zalecał w innym artykule.
Projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 4227 W
pozdrawiam serdecznie
Robert
Witaj Robercie,
możesz wybrać dobrego splita mocy nominalnej 6 kW, który zabezpieczy Ci potrzeby grzewcze tj. 4,3 kW przy temperaturze -20 st. C. albo jeszcze niżej, pozdrawiam
Dziękuję Ci za odpowiedź Damianie.
Przepraszam że tak późno odpisuję,ale przyznaję bez kłamstwa,że zupełnie wyleciało mi z pamięci że zadałem pytanie na Twoim blogu.
Piszesz że split 6 kW jest właściwym wyborem.
Ale teraz mam dylemat,ponieważ składałem prośbę o ofertę do regionalnego instalatora pomp ciepła otrzymałem w odpowiedzi,że na moje potrzeby to pompa ciepła typu split np.Panasonic lub Samsung 5 kW lub Daikin 4 kW.
Rozmawiałem też innym z instalatorem i ten natomiast twierdził że lepiej montować mniejszą moc niż za dużą.
Dodam tylko że dom jest jeszcze w trakcie wykańczania. Jest bardzo dobrze ocieplony oraz w całym domu wszędzie rozprowadzone jest ogrzewanie podłogowe.
Jaka jest Twoja opinia na te zaproponowane moce pomp ciepła?
( czy mam poszukać innego instalatora? )
Jeszcze mam jedną prośbę.
W odpowiedzi napisałeś o mocy pompy typu split,a jeśli bym się zdecydował na pompę typu monoblok to powinienem wybrać też tej samej mocy ?
Pozdrawiam serdecznie
Robert
Witam , poszukuje pompy ciepła narazie bardziej przekonują mnie monobloki , palę obecnie 4t ekogroszku rocznie do co i cwu , zapotrzebowanie to ok 16000Wat energii na rok jaka pompę najlepiej wybrać proszę o pomoc pozdrawiam
Witam ponownie Damianie.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Jaki jest koszt wykonania przez Ciebie projektu montażu pompy ciepła typu split lub monoblok?
Rozważam opcję samodzielnego montażu jednostki typu monoblok.
Pozdrawiam raz jeszcze
Robert
Gdzie szukać firmy, która sprawdzi i przeserwisuje pompę ciepła typu monoblok firmy Rhoss? Wygląda na to, że monobloki są mniej popularne i marka mniej popularna na rynku. Jesteśmy drugimi właścicielami, zdaje się, że pompę zainstalował sobie sam poprzedni właściciel, a my jako drudzy właściciele, mamy ciężki orzech do zgryzienia, jak sobie z tym poradzić, testować, serwisować czy instalować coś nowego. Są mocne przesłanki, że pompa jest nadal sprawna, ale chcemy to wiedzieć na pewno. Proszę o jakieś propozycje czy sugestie, co tu zrobić.
Mam ofertę na monoblok i split z samsunga. Dom 136m2 ,średnio ocieplony , podłogówka 65% i grzejniki 40% . Tylko trzy osoby zamieszkują i boję się przewymiarowania bo tak miałam z piecem na węgiel. No i jestem człowiekiem małej wiary i kompletnym laikiem w te urządzenia a jestem zmuszona jeszcze w tym roku montować i totalny chaos myślowy. Proszę o jakąś wskazówkę . Pozdrawiam
Witaj, wolałbym wziąć splita z buforem ciepła, do bufora wpiąć jeszcze kocioł węglowy bo piszesz że jest. Skoro kocioł był przewymiarowany to znaczy ze nie było bufora, bo ciepło nie miało być gdzie odprowadzanie,
pozdrawiam!
Dzień dobry . Posiadam dom 140m docieplony dwie ściany po 15 cm i dwie po 20cm okna dwu szybowe 1.1 kw wentylacja grawitacyjna . Dom dwie kondygnacje, podpiwniczony , obecnie kocioł na eko groszek, spałam średnio przez sezon ok 3 ton ekogroszku. Pytanie moje dotyczy mocy pompy ciepła, jaką firmę wybrać. Osobiście przekonany jestem do monoklonalnych i chciałabym zamontować go osobiście.