Projektowanie w programie Ventpack – warsztat pracy projektanta

Systemy wentylacji mechanicznej stosuje się wszędzie tam, gdzie musimy zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Dotyczy to zakładów pracy, pomieszczeń zbiorowego przebywania ludzi oraz wszędzie tam, gdzie proces produkcji lub magazynowania powoduje emisję szkodliwych związków chemicznych. Projektowanie takich systemów leży po stronie projektanta branżowego, który odpowiada za koncepcję projektową, dobór urządzeń, trasę instalacji etc. Dlatego w dzisiejszym wpisie omawiam swój warsztat pracy projektowania instalacji wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem programu Ventpack.

Rola wentylacji mechanicznej

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z emisją zanieczyszczeń, musimy zapewnić właściwą wentylację pomieszczeń. Taka wymiana powietrza nie może odbywać się w sposób przypadkowy, lecz musi być odpowiednio zorganizowana. Do takich celów wykorzystuje się wentylację mechaniczną, która dostarcza optymalną ilość świeżego powietrza do pomieszczeń i usuwa z niego powietrze zanieczyszczone.

W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do pomieszczeń, niezależnie od warunków atmosferycznych. Wpływ na jej intensywność ma użytkownik systemu. Istotną zaletą wentylacji mechanicznej jest odzysk ciepła, co istotnie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania – zwłaszcza w budownictwie mieszkalnym.

Właściwy system wentylacji mechanicznej powinien zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, eliminując zanieczyszczenia, zapachy, wilgoć czy zyski ciepła. Projektant branżowy przed realizacją takiego projektu, powinien określić, jakiego typu zanieczyszczenia oraz w jakich ilości będą emitowane w danym pomieszczeniu lub w budynku. Im więcej danych zbierze na tym etapie, tym dokładniejsze obliczenia bilansu powietrza wentylacyjnego.

CAD w pracy projektanta

Projektanci branżowi pracujący w środowisku graficznym CAD mają możliwość korzystania z nakładek programowych, które pozwalają usprawnić proces projektowania rozwiązań wentylacji mechanicznej. Jednym z nich jest program Ventpack, służący do projektowania systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i wentylacji pożarowej.

Jeśli poszukujesz informacji związanych z zasadami działania wentylacji pożarowej – przeczytaj wpis: Wentylacja pożarowa. Rodzaje systemów, wymagania.

Stojąc przed koniecznością zaprojektowania np. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, musimy odpowiednio określić założenia projektowe. Mając te dane, możemy zwymiarować kanały wentylacyjne oraz wytyczyć trasę instalacji. Niestety założenia projektowe bardzo często ulegają zmianie, np. po otrzymaniu nowych podkładów architektonicznych. Zmiana funkcji pomieszczeń, przesunięcia szachtów czy kolizje z nowymi elementami konstrukcyjnymi wymuszają na projektantach branżowych aktualizację projektów wentylacji mechanicznej.

W przypadku rozległych systemów – zmiany w projekcie są czasochłonne, zwłaszcza jeżeli ręcznie dobieraliśmy przekroje kanałów. Aby usprawnić proces projektowania, warto skorzystać z narzędzi do trójwymiarowego rysowania i modelowania instalacji – do takich należy Ventpack.

Wstęp do programu Ventpack

Jako projektant instalacji sanitarnych miałem styczność projektować systemy wentylacyjne w wielu programach branżowych. Projekty rysowałem w Wentyle, CadVent czy w MagiCad. Najwięcej czasu poświęciłem programowi Ventpack (od wersji 4.0 w górę). Biorąc pod uwagę możliwości programu oraz doświadczenie jakie zdobyłem podczas pracy z programem – to własnie jemu dedykuje poniższy wpis.

Ventpack jest programem pracującym w środowisku BricsCAD oraz Autocad. Przeznaczony jest dla projektantów i wykonawców tworzących instalacje z zakresu wentylacji, klimatyzacji (i oddymiania!). Oferuje on szereg funkcji optymalizujących proces tworzenia projektów, do tych najważniejszych zaliczam:

 • tryb ciągłego rysowania,
 • tworzenie przekrojów pomocniczych i inteligentnych,
 • system wykrywania kolizji, rozłączonych kanałów,
 • Obliczenia hydrauliczne, akustyczne, zestawienia elementów.

Ze względu na prostotę rysowania i wydajność – Ventpack moim zdaniem, jest bezkonkurencyjnym narzędziem dla doświadczonych jak i początkujących użytkowników.

Rys. 1. Praca z programem – widok 3D w celu sprawdzenia wysokości dwóch systemów wentylacyjnych

Funkcje programu Ventpack

Tryb ciągłego rysowania

Projektując trasę kanałów wentylacji mechanicznej, korzystam z funkcji ciągłego rysowania instalacji. W trakcie rysowania można dowolnie zmieniać średnice rurociągów, przejścia spiro/prostokąt, rzędną prowadzenie kanałów etc. Gdy mamy wytyczoną trasę instalacji oraz zaznaczone potencjalne kolizje na trasie – możemy w szybki sposób narysować instalację wentylacyjną od centrali, do ostatniego elementu dystrybucji powietrza.

Inteligenty przekrój

Dzięki tej funkcji projektant zyskuje możliwość tworzenia przekrojów instalacji pod dowolnym kątem, a elementy pokazane w utworzonym widoku są wyłączone ze specyfikacji. Z wykorzystaniem inteligentnego przekroju omijam przeszkody tj. belki konstrukcyjne, pociągi żelbetowe elementy instalacyjne – zwłaszcza, gdy biegną w przestrzeni sufitu podwieszanego.

Rys. 2. Fragment wentylacji mechanicznej rysowany w formie przekroju (pod belkami konstrukcyjnymi)

System wykrywania kolizji

Przy rozbudowanych systemach wentylacyjnych bardzo trudno jest dostrzec poprawność wykonanych połączeń. Pojawiają się również sytuacje, gdy rzędna jednej instalacji koliduje z drugą. W tej sytuacji pomocna jest funkcja wykrywania kolizji. Wskazuje nam błędy na trasie wykonanej instalacji tj. przerwane połączenie, zbyt duża prędkość przepływu powietrza, przekroczona wysokość instalacji itd.

Generowanie obliczeń

Po wykonaniu instalacji zyskujemy możliwość wygenerowania obliczeń hydraulicznych, zestawienia kształtek i elementów instalacji oraz raportuje przekroczenie zadeklarowanych przez użytkownika wartości prędkości przepływu powietrza, spadków ciśnień zarówno maksymalnych, jak i minimalnych. Takie zestawienie możemy wygenerować do formatu xls i dołączyć do projektu instalacji. Plusem takiego zestawienia jest możliwość wykluczenia nazwy producenta – warunek konieczny w przypadku projektów robionych pod przetargi publiczne.

Rys. 3. Przykładowe zestawienie elementów w programie Ventpack

Podsumowanie

Projektowanie wentylacji mechanicznej to złożony proces, projektant musi przewidzieć czynniki, które będą miały wpływ na parametry powietrza wewnętrznego oraz komfort osób przebywających w pomieszczeniach. Projektant musi dodatkowo dostosować system wentylacji do architektury, konstrukcji oraz do pozostałych elementów instalacyjnych w pomieszczeniach. Aby szybko i sprawnie poruszać po tych zagadnieniach, projektanci potrzebują wszechstronnego programu branżowego. Dlatego powstał ten wpis, aby pokazać mój warsztat pracy na przykładzie programu do projektowania systemów wentylacyjnych.

Jeśli poszukujesz więcej informacji nt. programu Ventpack – wejdź na stronę producenta programu Fluid Desk.

Zdjęcie główne: zbiory autora

Zdjęcie we wpisie: zbiory autora

Napisz komentarz
5
 1. Witam,

  Mam takie pytanie, czy korzystał Pan z samouczków (o ile takowe istnieją) do nauki tego programu, a jeśli tak to może się Pan podzielić tą wiedzą, gdzie ich szukać?

  1. Witaj Magdo,
   zgadam się z przedmówcą – mamy tutoriale na YouTube, cykliczne szkolenia organizowane przed producenta – ja częściej korzystałem z wsparcia technicznego, bardzo szybko i sprawnie rozwiązywaliśmy początkowe trudności np. z użyciem zdalnego Team viewer, pozdrawiam!

 2. Dzień dobry, bardzo ciekawy artykuł. Czy do ventpacku można w jakiś sposób programować w autolispie dodatkowe funkcje? Podam przykład swojego małego programiku(zachęcam do używania): https://produktywnyprojektant.com/lisp-do-rysowania-profili/
  Czy coś takiego można również zrobić w ventpacku? Chodzi mi o to, czy kształtki ventpacku jakoś podpinają się pod autocad i da się je również w pewien sposób zaprogramować? Coś Pan wie na ten temat? Z góry dziękuję za informacje

  1. Witaj Pawle,
   nie spotkałem się jeszcze z opcją podpinana Ventpacka pod CADa. Aczkolwiek wszystko to, co narysujesz w modelu Ventpack, możesz wrzucić na płaszczyznę przekrojową, zrobić zestawienie materiałów etc. Fajny ten autolips do rysowania profili, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *